Z A P I S N I K |
Sestanek je bil v četrtek, 13. novembra 2008 ob 11. uri na Direktoratu za šport v Ljubljani.
Prisotni Nace Polajnar, sekretar v Direktoratu za šport, Edita Dobaj, Direktorat za plače v javnem sektorju in Jože Jenšterle, Združenje športnih centrov Slovenije.
Dnevni red 1. Ocena združenja o izvajanju novega sistema plač v javnem sektorju
Vsebina
TOČKA 1
Predsednik združenja je predstavil dopis, ki ga je združenje naslovilo na Ministrstvo za šolstvo in šport, Ministrstvo za javno upravo in Sindikat delavcev v državni upravi. Združenje športnih centrov Slovenije je na podlagi izvedene ankete in sestankov z direktorji javnih zavodov, sprejelo oceno izvajanja in predloge za spremembe novega sistema plač v javnih zavodih v Sloveniji.
1.
Uslužbence, ki jih imajo zaposlene in niso navedeni v Uredbi, so razporedili na delovna mesta drugih plačnih skupin, ki so primerljiva po vsebini in zahtevnosti. Ta delovna mesta so predvsem: vodja finančno računovodske službe, koordinator in organizator kulturnih programov, organizator kulturnih programov, animator, koordinator področja, poslovni sekretar, tajnica direktorja, računovodja, knjigovodja, saldakontist, blagajnik, receptor, ekonom, hišnik, gostinski tehnik, natakar, čistilka, tehnični delavec, pomožni delavec, kmetijski tehnik, konjar in hlevar. Izvedli so pretvorbo plač in delavcem ponudili v podpis anekse k pogodbam o zaposlitvi.
Uvrstitev uslužbencev na delovna mesta iz Uredbe in pretvorba plač ni vplivala na spremembo organizacijske strukture v javnih zavodih.
V Uredbi je določeno 59 delovnih mest. Od tega števila je 28 “novih delovnih mest”, ki jih dosedaj zakonodaja ni poznala, zavodi pa so imeli zaposlene uslužbence, ki so opravljali ta dela. Uvrstitev zaposlenih uslužbencev na “nova delovna mesta”, je imelo za posledico nekaj več potrebnih sredstev za odpravo plačnih nesorazmerij.
2.
Zavodi z majhnim številom zaposlenih uslužbencev, so z njihovim uvrščanjem na primerna delovna mesta, uresničili temeljni namen novega plačnega sistema, to je spremembo relativnih rezmerij med delovnimi mesti. Enaka delovna mesta (vodje objektov, vzdrževalci, tajnice, čistilke,…) v sektorju upravljanje infrastrukture za šport in prosti čas, so bila desetletja uvrščena v nižje plačne razrede, kot v šolstvu. In mnoga so še danes!
3.
4.
5.
Združenje športnih centrov Slovenije želi s svojimi pobudami in predlogi pomagati pri urejanju razmer in zagotavljanju pogojev za učinkovitejše upravljanje z javno infrastrukturo za šport in prosti čas v državi.
TOČKA 2
Pri obravnavi konkretnih zadev je predsednik združenja predstavil nekaj primerov uvrščanja na delovna mesta in pretvorbe plač, ki jih javni zavodi usklajujejo z občinskimi upravami.
Edita Dobaj je opozorila, da aneksi k pogodbam o zaposlitvi ne morejo biti podpisani pred sprejemom in objavo Uredbe o uvrstitvi delovnih mest v javnih agencijah, javnih skladih in javnih zavodih v plačne razrede.
Edita Dobaj je opozorila, da so povišanja plačnih razredov za nekatere uslužbence zelo velika in je vprašljivo ali ne gre za reorganizacijo v javnih zavodih. Tudi napredovanja niso bila izračunana korektno.
TOČKA 3
Prisotni so menili, da bo potrebno uvesti nadzor nad izvajanjem novega sistema plač v javnih zavodih, ki upravljajo z infrastrukturo za šport in prosti čas, v kolikor bo prihajalo do težav pri usklajevanju med zavodi in občinskimi upravami ter na podlagi sklepa Ministrstva za šolstvo in šport. Predsednik združenja je opozoril, da nadzor ne sme biti namenjen samo preverjanju izvajanja Zakona o sistemu plač v javnem sektorju in Uredbe o uvrstitvi delovnih mest v javnih agencijah, javnih skladih in javnih zavodih v plačne razrede, s strani javnih zavodov, ampak tudi s strani občin, ki so ustanoviteljice teh zavodov. |
Dokument si lahko tudi natisnete oz. shranite:
Za odprtje dokumenta potrebujete program AdobeReader, ki si ga lahko brezplačno naložite s klikom na ikono |